Przemówienie Pani Dyrektor Marii Zarzeckiej PRZEMÓWIENIE Z OKAZJI JUBILEUSZU 100-LECIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W CZERNIEJOWIE
Szanowni Państwo czuję się ogromnie zaszczycona faktem, iż możemy Państwa gościć na dzisiejszym jubileuszu naszej szkoły.
Witam serdecznie- reprezentującą Starostę Powiatu Lubelskiego Pana Pawła Pikulę Panią Urszulę Paździor , reprezentującą Posła do Parlamentu Europejskiego Pana Krzysztofa Hetmana Panią Magdalenę Misiaszek , Witam Pana wicekuratora Oświaty i Wychowania w Lublinie Pana Eugeniusza Pelaka, Panią Wójt Gminy Jabłonna Magdalenę Sałek, zastępcę Wójta Gminy Jabłonna Pana Marcina Pastuszaka, Przewodniczącego Rady Gminy Jabłonna – Pana Romana Dąbka, Radną Powiatu Lubelskiego – Panią Urszulę Paździor,
Dyrektorów jednostek organizacyjnych Gminy Jabłonna: Dyrektora Zespołu Administacyjnego Szkół w Jabłonnie Panią Ewę Maj, Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Jabłonnie Panią Wiesławę Herecką , dyrektora Szkoły Podstawowej w Skrzynicach Panią Alicję Kur, Dyrektora Zespołu Szkół w Jabłonnie Panią Beatę Szyszkę , Dyrektora Szkoły w Tuszowie Panią Agnieszkę Nawłatynę, Dyrektora Gimnazjum Publicznego w Piotrkowie Panią Staniasławę Kozłowską , Dyrektora Zespołu Szkół w Piotrkowie Panią Zenobię Wołowik, Dyrektora Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Panią Halinę Kosiarczyk, Dyrektora Biblioteki Publicznej w Jabłonnie Panią Edytę Majewską, Panią Katarzynę Krzywicką- Dyrektora Gminnego Centrum Kultury w Piotrkowie.
Witam Księży: księdza kanonika Dariusza Kowalskiego, Księdza Proboszcza Mirosława Flaka
Witam również serdeczni Skarbnika Gminy Jabłonna Panią Jolantę Górę , Sołtysa Czerniejowa Pana Witolda Wójcika i Sołtysa Czerniejów Kol. Pana Andrzeja Kowalskiego, Radnego Gminy Jabłonna Pana Jarosława Tatarę , Prezesa ZNP Pana Bolesława Marca, Komendanta OSP w Czerniejowie – Pana Stanisława Nieznaja oraz wszystkich byłych pracowników szkoły w Czerniejowie
Witam nauczycieli z zaprzyjaźnionych szkół, absolwentów, dzieci, rodziców, sponsorów, pracujących obecnie nauczycieli SP w Czerniejowie, pracowników niepedagogicznych, naszych przyjaciół oraz wszystkich, którzy są tu z nami obecni.
Bardzo gorąco witam Państwa na jubileuszu 100-lecia Szkoły Podstawowej w Czerniejowie.
„Warto się dzisiaj zasłuchać
W wiatru granie
Bieg historii
Pokoleń przemijanie.”
100 lat to cały wiek, w historii świata to maleńkie ziarnko maku w wielkiej makówce wydarzeń; w historii szkoły to: wiele pokoleń nauczycieli, uczniów, rodziców, pracowników, to również morze: radości, sukcesów, śmiechów, wzruszeń, ale i ocean łez, rozczarowań i niespełnionych pragnień. Wiemy, że szkoła to nie tylko nauka, ale również miejsce odkrywania zamiłowań, talentów, zdrowej rywalizacji. Dzięki szkole poznajemy kolegów, koleżanki, tu zawiązują się przyjaźnie, które są w stanie przetrwać całe lata, ale w szkole trzeba również dostosować się do norm, obowiązków i zwyczajów.
Adam Mickiewicz, nasz wielki wieszcz narodowy, mówił „ Kraj lat dziecinnych! On zawsze zostanie święty i czysty jak pierwsze kochanie.” Ten czas naszego dzieciństwa i naszej młodości tkwi w nas bardzo głęboko. Któż nie pamięta swojego pierwszego dnia w szkole? Myślę, że to wydarzenie utkwiło w pamięci każdego z nas. Oczywiście nasza pamięć jest wybiórcza i zachowuje tylko niektóre wydarzenia , osoby.
„Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina” Czasem jest to wspomnienie o ulubionym nauczycielu, przedmiocie, wielkiej przyjaźni, pierwszej miłości albo pierwszej dwói, niepowodzeniu, porażce. Ta przeszłość towarzyszy nam w życiu dorosłym, często zniekształcona, wyidealizowana, ale jest i będzie do końca naszych dni „ Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią naszej teraźniejszości.”O tym możemy się przekonać dzisiaj, w tym uroczystym dniu, który łączy teraźniejszość z przeszłością.
Jubileusz jest okazją do wzruszeń, refleksji nad mijającym czasem. Dzisiaj możemy odbyć sentymentalną podróż do tamtych lat, kiedy byliśmy tu jako uczniowie lub pracownicy. Możemy zajrzeć do miejsc, które kojarzą nam się z latami dzieciństwa, młodości, możemy zajrzeć do starych kronik, by zobaczyć zdjęcie ulubionego kolegi lub nauczyciela. Galeria zdjęć przypomni Państwu chwile, które być może już uleciały z pamięci. A może babcia absolwentka tej szkoły pokaże wnukowi swoje zdjęcie z czasów swojej młodości. Nasza szkoła, bowiem może poszczycić się nie tylko100 letnią tradycją, ale również tradycją rodzinną wielu pokoleń. To tu poznawali pierwsze litery dziadkowie, później rodzice, a teraz ich potomkowie.
Kochani, zwracam się teraz do naszych absolwentów, zawsze jesteście głęboko w sercach Waszych wychowawców i nauczycieli. W sercach i wspomnieniach, bowiem nasze życie związane jest z Wami na zawsze. Moi drodzy, pozostawiliście tu swój ślad, zawsze będziecie historią tej szkoły. Dzisiaj możecie zanurzyć się w latach swojej młodości – pomogą w tym zdjęcia, stare kroniki, ale również spotkania z koleżanką lub kolegą ze szkolenej ławy.
Jesteśmy dumni z naszych absolwentów.
Szanowni Państwo emertytowani pracownicy szkoły w Czerniejowie, to dzięki Wam kronika naszej placówki jest barwna, różnorodna i ciekawa. To Państwo przez wiele lat nieśliście kaganek oświaty i staraliście się wypełnić swoją misję nauczycielską jak najlepiej. To Państwo wpajaliście właściwe wartości, wpływaliście na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek w środowisku. Dzisiaj widzimy, iż Państwa starania zaowocowały.
„Bo swój świat wyznaczają ludzie, których się spotyka, zdarzenia w których się uczestniczy i wspomnienia, które chce się mieć.” Często w życiu jest tak, że nie doceniamy chwil, aż do czasu, kiedy stają się wspomnieniami.
Wspominajmy, bo dzisiaj jest czas ku temu.
Historia Szkoły Podstawowej w Czerniejowie rozpoczęła się w 1916 roku w czasie I wojny światowej. Jest ona ściśle związana z historią naszego kraju- walką o tożsamość, niepodległość, troską o podwalinę każdego narodu-dzieci i młodzież. Nauka miłości do ojczyzny, patriotyzmu, poczucie więzi z tradycją, ciągłości historycznej to wartości, które należało wpoić młodemu człowiekowi, by stał się prawdziwym Polakiem zgodnie z maksymą Stanisława Staszica „ Wolno zapomnieć o godnościach, ale nigdy o swojej godności”.Te wartości były fundamentalne dla nauczycieli od początku istnienia naszej placówki i są tak samo ważne dla pedagogów wychowujących młodzież w czasach współczesnych.
Szkoła w Czerniejowie jako pierwsza w powiecie, zorganizowała Izbę Pamięci Narodowej. I w 1974 roku otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej z rąk Ministra Oświaty i Wychowania Jerzego Kuberskiego. Z kolei pani Kraszewska, opiekunka Koła Historycznego, została uhonorowana odznaką Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Zachowała się do dzisiaj Pamiątkowa Księga, która jest bogatą skarbnicą wiedzy na ten temat.
Dzięki Zofii Koniecznej i Zofii Kraszewskiej –autorkom kronik szkoły w Czerniejowie zachowało się wiele cennych informacji na temat funkcjonowania placówki, nauczycieli, wydarzeń szkolnych. Stąd dowiadujemy się, że wśród pierwszych nauczycielek znalazły się Panie: Zofia Wyszomirska i Zofia Konieczna. Zapiski oraz działalność Pani Zofii Kraszewskiej i ówczenego kierownika szkoły Pana Jana Kraszewskiego, wskazują na to jak ważne dla ówczesnego grona pedagogicznego było uczenie szacunku do przeszłości naszego narodu.
Kontynuujemy ten model wartości: uroczystości związane z ważnymi wydarzeniami narodowymi są dla nas odpowiednim czasem, by przekazywać młodemu człowiekowi wiedzę, uczyć szacunku do przeszłości, wskazywać ciąłość międzypokoleniową, pogłębianie miłości do ojczyzny.
W latach siedemdziesiątych XX w. szczególnie rozwijało się harcerstwo, działały: teatrzyk kukiełkowy, zespół muzyczny, chór harcerski, kółko fotograficzne, modelarskie, przyrodnicze, zespół redakcyjny i dekoratorski. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się : zajęcia sportowe, SKS, Koło Teatralne Koło Plastyczne oraz chór.
Dyrektorzy Szkoły w Czerniejowie: Pani Gabriela Mielnik, Pani Stanisława Jaskulecka, Pani Urszula Oberda, Anna Pomarańska dbali o wszechstronny rozwój uczniów, zapraszali ciekawych ludzi. Naszą szkołę odwiedzili pracownika UMCS dr Suprewicz, Piotr Wysocki aktor wówczas teatru Juliusza Osterwy, Józef Onyszkiewicza z Teatru Dramatycznego z Warszawy, soliści Operetki Warszawskiej, Kapitan Żeglugi Wielkiej Sławomir Jarosz, aktorzy Lalki i Aktora z Lublina, górnik Pan Dariusz Mirosław.
W 2007 r nasza szkoła realizowała projekt „Szkoła dla Ciebie”, dzięki, któremu nasi uczniowie rozwijali swoje zainteresowania tańcem, gimnastyką artystyczną, sportem.
Uczniowie naszej szkoły z sukcesem biorą czynny udział w życiu gminy, powiatu, województwa. Możemy się poszczycić osiągnięciami naszych uczniów w sporcie, w konkursach plastycznych, ortograficznych, wokalnych, z wiedzy na różne tematy.
Szkoła realizowała wiele projektów współfinansowanych przez Unię Europejską i dotowanych przez polski rząd. Dzięki tym projektom szkoła wzbogaciła się w wiele pomocy dydaktycznych, laptopy, dwie tablice interaktywne.
O rozwój naszej szkoły dbali również: gmina, sołtysi, mieszkańcy Czerniejowa. Wiele koniecznych remontów sfinansowaliśmy dzięki pieniądzom sołectw Czerniejowa i Kolonii Czerniejów. Za , co chciałabym serdecznie wszystkim podziękować.
Historię naszej placówki przybliżą Państwu nasi uczniowie w części artystycznej szkoły.
Z okazji 100lecia szkoły nasza absolwentka i nauczycielka muzyki - Dorota Kasprzak ułożyła słowa i muzykę do hymnu szkoły, Pani Małgorzata Mikulska nauczycielka informatyki i plastyki stworzyła logo szkoły.
Szanowni Państwo zapraszamy do sali gimnastycznej, gdzie przygotowaliśmy galerię zdjęć, kroniki szkolene, historyczne gazetki. Prosimy również o wpis do pamiątkowej księgi.
Dziękuję naszym absolwentom, którzy zaangażowali się w organizację dzisiejszej uroczystości: Pani Dorocie Kasprzak, która poprowadzi dzisiejszą uroczystość, Pani Ewie Kasprzak, która ułożyła tekst pt. „ O Tersesce, która do szkoły nie chodziła”, Panu Danielowi Pałysce, który wzbogacił grą i śpiewem mszę świętą, Panu Łukaszowi Tkaczykowi dyskdżokejowi, Michałowi Młynarczykowi i Tomkowi Włochowi z zespołu ADAX, Paniom z Koła Gospodyń z Czerniejowa.
W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do realizacji dzisiejszej uroczystości. Naszym sponsorom:
- Państwu Urszuli i Ryszardowi Młynarczykom,
- Zespołowi ADAX
- Wójtowi Gmina Jabłonna Pani Magdalenie Sałek
- Radnemu Gminy Jabłonna Jarosławowi Tatarze
- Słtysom Panu Witoldowi Wójcikowi, Andrzejowi Kowalskiemu,
- Geli Usługom Budowlanym,
- Picasso Leszkowi Rycerz,
- Pani Annie Zalewskiej,
- Pani Mirosławie Zdunek,
- Państwu Pęzioł z Piekarni Pieczywa Tradycyjnego z Lublina,
- Publimarowi z Lublina,
- Elfi Hurtowni Zabawek,
- Pani Dorocie Zięba z Baru Chochlik z Lublina,
- Państwu Danucie i Bogadanowi Niedźwiadek,
- Kole Gospodyń Wiejskich z Czerniejowa,
- Panu Witoldowi Bolibok,
- Panu Robertowi Pływacz,
- Panu Markowi Palusińskiemu,
- Panu Wiesławowi Niedźwiadek,
- Pani Marzenie Karczweskiej,
- Panu Michałowi Kwiatkowskiemu,
- Panu Sylwestrowi Niedźwiadek,
- Pani Beacie Sałek,
- Rodzicom uczniów Szkoły Podstawowej w Czerniejowie
Serdecznie Państwu dziękujemy!